Suguhaigus on haigus, mis levib seksuaalse kontakti (oraal-, anaal- ja vaginaalseksi) kaudu.
Lihtsustades võib suguhaigused jagada häirivate tunnuste alusel kaheks:
Suguhaigusi võib jaotada ka haigustekitaja järgi:
- GENITAALHERPES – põhjustab HSV2 (Herpes Simplex Virus 2)
- GENITAALTÜÜKAD EHK KONDÜLOOMID – põhjustab inimese papilloomiviirus (HPV, Human Papilloma Virus)
- HEPATIIT – HAV (Hepatitis A virus) põhjustab A-hepatiiti, HBV (Hepatitis B virus) põhjustab B-hepatiiti, HCV (Hepatitis C virus) põhjustab C-hepatiiti
- HIV/aids – aidsi ehk omandatud immuunpuudulikkuse sündroomi põhjustab inimese immuunpuudulikkuse viirus HIV (Human Immunodeficiency Virus)
HIV (Human Immunodeficiency Virus) ehk HI-viirus ehk inimese immuunpuudulikkuse viirus on eluaegne aeglaselt süvenev haigus, mis hävitab keha võimet ise haigustekitajatega (nt viirused ja bakterid) toime tulla.
HIV levib kaitsevahenditeta seksuaalvahekorra ajal, nakatunud verega kokku puutudes ning emalt lapsele raseduse, sünnituse ja rinnapiima kaudu. HIV-iga võib nakatuda igaüks. See ei ole seotud seksuaalse orientatsiooni või rahvusega.
Sümptomid
Osal HIV-iga nakatunutest tekivad 1–3 nädala jooksul gripile omased sümptomid: palavik, kurguvalu, suurenenud lümfisõlmed kaelal ja kaenla all. Mõningatel juhtudel esineb leetreid meenutav nahalööve. Need sümptomid kaovad nädala või paari jooksul ning seejärel võib kuluda aastaid, enne kui tekivad teisesed haigusnähud. Selle aja vältel võib aga viiruskandja teadmatult nakatada paljusid teisi.
Ennast saab HIV-i eest kaitsta, kui
Praeguseks on välja töötatud mitmesuguseid kogu elu tarvitatavaid ravimeid, et HIV-iga suhteliselt normaalset elu elada ja haiguse süvenemist takistada. Ravita kujuneb HIV-ist välja aids.
Aidsi (Acquired Immune Deficiency Syndrome) ehk omandatud immuunpuudulikkuse sündroomi põhjustab inimese immuunpuudulikkuse viirus ehk HIV. Nakatumine toimub sugulisel teel, vere kaudu ja emalt lootele. Aidsi ei saa nakatuda õhu, toidu, vee ega asjade kaudu. Viirus paikneb organismis veres, spermas ja tupesekreedis. Nakatumiseks ei piisa sellest, et need vedelikud satuksid nahale, viirus peab vigastatud limaskestade või naha kaudu verre jõudma.
HIV-i diagnoositakse vereanalüüsi abil. Kuna organism hakkab HIV-i antikehasid tootma alles siis, kui nakatumisest on möödas 10 nädalat, on testimine mõistlik umbes 10–12 nädalat pärast võimalikku kokkupuudet haiguskandjaga. Muide, HIV on nakkav juba enne diagnoosi saamist!
HIV-nakkuse olemasolu ei saa tuvastada ka vastsündinutel ning kuni 1,5-aastastel lastel.
HIV-i suhtes testimine ja nõustamine on Eestis tasuta.
Vaata videot, kuidas õigesti kasutada kondoomi:
Kontrolli oma teadmisi! Avatud kõigile!
Autorid ja teostus
Pildid ja illustratsioonid