Doula (duula) ehk eestipäraselt sünnitoetaja on vastavalt koolitatud professionaal, kes toetab beebiootajat nii vaimselt kui füüsiliselt sünnituse eelsel ajal, sünnituse ajal ja sünnitusejärgsel ajal. Ehk teisisõnu on sünnitoetaja raseda personaalne abiline, kes aitab toime tulla rasedusega, sünnitusega ja ajal, mil perre on lisandunud vastsündinu.
Beebiootaja valib endale sünnitoetaja, kes on tema jaoks sobiv. Rasedus ja sünnitus on väga isiklikult olulised etapid elus, hea on leida toetaja, kellega saab luua avatud ja usaldusliku suhte.
Enamasti tähendab koostöö sünnitoetajaga, et raseduse ajal doula aitab perel ettevalmistuda sünnituseks, sünnituse ajal tuleb ta sünnituse juurde olles naisele ja mehele abiks ning peale beebi sündi aitab esmase kohanemise ja imetamisega.
Oma sünnitoetajaga kohtutakse raseduse ajal korduvalt. Kohtumistel saab rase ja ka tema partner doula abiga tegeleda just nende teemadega, mis parasjagu rasedusega seonduvalt tähelepanu vajavad. Beebiootaja saab küsida ja väljendada kõike, mis tema jaoks raseduse ja sünnitusega seonduvalt oluline on. Enamasti on teemadeks emotsionaalsed ja füüsilised muutused raseduse ajal, rasedusega kaasnevad vaevused, sünnitushirm, eelnevate sünnituskogemuste läbitöötamine ja ka lihtsalt info saamine raseduse ja sünnituse ja imetamise osas. Sünnitoetaja kuulab ja aktsepteerib beebiootajat tema vajadustes. Doula annab adekvaatset infot raseduse ja sünniprotsessi osas, saab pakkuda välja lahendusi vaevuste leevendamiseks, anda toetavaid harjutusi ja liikumissoovitusi. Doula saab aidata rahustada meelt läbi lõdvestavate tehnikate, et rase saaks luua paremat kontakti oma keha ja beebiga.
Pildil: doula Maarika Mesipuu-Veebel vastsündinud ilmakodanikuga.
Sünnitused, kus osaleb ka doula on keskmisest kiiremad.*
Sünnitusel, kus on kaasatud doula esineb vähem meditsiinilisi sekkumisi ja väheneb keisrilõigete vajadus.*
Naised, kes kasutavad sünnitoetaja abi on oma sünnituskogemusega rohkem rahul, kui ilma doulata sünnitanud.*
Peamine sünnitoetaja ja beebit ootava pere raseduseaegsetel kohtumistel on koos valmistumine eelseisvaks sünnituseks. Sünnitamine on väga võimas ja intensiivne protsess, et naine oleks võimeline sellega hästi toime tulema ja oma sünnitust ise kujundama on ettevalmistus selleks väga oluline. Hea on eelnevalt töötada nii keha, meele kui emotsioonidega.
Koos doulaga arutatakse ja harjutatakse läbi abistavad võtted, mis sünnituse ajal saavad naist toetada. Et sünnitusprotsess edeneks ja sellest oleks sünnitajal lihtsam läbi minna aitab doula omandada õigeid hingamis- ja lõdvestumistehnikaid. Kui raseduse ajal harjutada, kuidas oma hingamist juhtida, on sünnituse ajal lihtsam keskenduda ja õiget hingamist rakendada.
Teadmine, kuidas sünnitus toimub füüsiliselt, aitab sünnitajal mõista ja vastu võtta aistinguid (tuhud, pinge, valu) mis kehas sünnituse ajal tekivad. Doula selgitab põhjalikult, mis sünnituse ajal naise ning lapsega kehas toimub ja mil viisil võib sünnitaja erinevaid aistinguid kogeda. Doula annab edasi teadmisi ja kogemusi, kuidas sellega sünnitades toime tulla. Oluline on teadvustada ka, et sünnituse ajal kogetav ja toimuv on loomulik, sellel on oma algus ja lõpp ja et sünnitaja on kogu aeg toetatud ja abistatud!
Doula juhitud lõdvestumisharjutused aitavad sünnitusel toime tulla ja maandada ärevust ja hirmu. Sama oluline on tegeleda ka emotsionaalse ettevalmistusega sünnituseks. Sünnitoetaja suunab positiivselt suhtuma sellesse, mida mõelda sünnitamise kohta, kuidas jääda rahulikuks ja püüda lõdvestuda ka siis kui füüsiliselt on parasjagu intensiivne (valus), kuidas aktsepteerida kõiki tundeid, mis sünnitamise ajal ja peale sünnitust üles võivad kerkida.
Nendel teemadel doulaga rääkimine ja oma meele ettevalmistamine, aitab sünnitajal luua kindlustunnet sünnitamise osas.
Sünnitoetajal on oluline roll ka partneri sünnituseks ettevalmistamisel. Isa saab doula käest infot kõige osas, mis tema vaatevinklist on sünnituse juures oluline. Mehe jaoks võib-olla suur teadmatus, kuidas oma naist sünnituse ajal aidata ja talle toeks olla. Doula saab anda selles osas suuniseid ja vähendada isa pinget. Sünnieelsetel kohtumistel pöörab seega doula tähelepanu nii emale kui isale ja arutatakse läbi koostöökohad ka isa ja doula vahel, et parimal viisil sünnitajat toetada. Doula juhendamisel käiakse läbi ka erinevad sünnitusasendid. Partner saab õpitut kasutada sünnitusel, et toetada sünnitajat asendites olemisel ja asendite vahetamisel. Samuti käiakse läbi massaaživõtted, mis sünnituse ajal saavad leevendada sünnitaja enesetunnet.
Kui on osustatud, et sünnituse juures on toeks ka doula, on see nii naisele kui mehele väga julgustav. Sünnitaja ja tema partner ei pea sel juhul leidma end olukorrast, kus nad ei tea mida teha ja kuidas end aidata, sest sünnitoetaja on kohal et hoolitseda nende eest.
Sünnitoetaja abiga koostatakse ka sünnitusplaan, kuhu saab läbimõeldult panna kirja oma soovid sünnituse ajaks. Doula omab teadmisi ja kogemusi erinevatest võimalustest, mida sünnitusmajades sünnitajale pakutakse ning oskab neid perele tutvustada. Beebiootaja saab seejärel teha informeeritud valiku, mida just tema enda sünnituse ajaks soovib. Samas aitab doula valmistuda ka olukordadeks, kus kõik ei lähe plaanipäraselt ja kuidas endas sellega rahu teha. Doula ei suru peale enda nägemust ega arvamust vaid aitab rasedal jõuda selgusele tema enda soovides ja otsustes. Kui lapseootel tulevane ema on teinud enda jaoks sobiva valiku, toetab doula teda selles.
Ta annab kohtumistel peatsetele vanematele ka praktilist infot beebihoolduse ja imetamise/toitmise osas. Arvestades peagi muutuvat peredünaamikat aitab sünnitoetaja valmistada lapsevanemaid ette. Koos arutades saab leida viise, mis võiksid kergendada pere kohanemist uues olukorras, kui laps on sündinud.
„Millist sünnitust ma soovin kogeda?“
Videos: doula Karita Mikko aitab valmistuda peagi algavaks sünnituseks.
Doula osalemisel sünnituse juures esineb vähem sünnitusabivägivalda.*
Doulaga koostööd teinud emadel esineb vähem sünnitusjärgset depressiooni.*
Kui sünnitus on alanud, teavitab sünnitaja sellest oma doulat. Sünnitoetajad on oma klientidele kättesaadavad ööpäevaringselt, olles valmis tulema sünnitaja juurde hetkest, mil sünnitaja teda vajab. Doula saabub enamasti kõigepealt sünnitaja juurde koju, kus aitab tal tuhudega toime tulla ja on turvaliseks isikuks, kuni on aeg minna sünnitusmajja. Kodusünnituse puhul aitab doula ettevalmistada kodu lapse sünniks ning koos perega oodatakse ämmaemanda saabumist koju.
Haiglas on sünnitoetaja terve sünnituse jooksul sünnitaja kõrval. See välistab selle, et sünnitaja võiks jääda ühekski hetkeks tähelepanu ja abita.
Sünnitustoas aitab doula sünnitajal läbi terve protsessi hingata, juhendab sünnitajat liikumisel ja asendite vahetamisel, aitab hoida poose ja vahetada keskkonda, näiteks duššialla ja vanni, vannist välja. Doula jälgib, et sünnitaja jooks piisavalt vett ja toetab naist tema energia üleval hoidmisel.
Doula saab kasutada leevendavate võtetena ka massaaži või aroomiteraapiat ning juhendada kasutama abivahendeid, mis sünnitustoas leiduvad.
Meditsiiniliste toimingute puhul aitab doula seletada perele lahti toimingute sisu ja vajalikkust, mis mõnel juhul võib muidu segaseks jääda. Sünnitoetaja aitab ka meditsiinipersonalile vajadusel edastada sünnitaja soove ja küsida võimalusi.
Suures osas on doula olemas emotsionaalse toena. Ta on olemas, et kuulata sünnitaja väljendusi, rahustada, julgustada, ergutada ja motiveerida sünnitusega toime tulema. Keerulistes olukordades aitab doula aktsepteerida kõiki tundeid ja aitab situatsioonist läbi minna, vähendades nii traumeeriva kogemuse saamist.
Kui beebi on sündinud jääb doula tavaliselt pere juurde seniks kuni perel on aeg sünnitusstoast palatisse lahkuda. Selle aja jooksul aitab sünnitoetaja vajalikes toimingutes beebiga ja toetab ema kui temaga viiakse läbi sünnijärgseid toiminguid. Doula on abiks ka esimese imetamise jälgimisel ja toetamisel.
Doula on sünnitusel abiks naisele vaimselt ja füüsiliselt igal ajahetkel.
Pildil: doula Maarika Mesipuu-Veebel sünnitustoas, kus osa sünnitusest toimub vannis.
Nii ämmaemand kui doula on sünnituse juures, et sünnitajale pakkuda abi ja toetust.
Ämmaemanda ülesannete suureks osaks sünnitajaga tegelemisel on meditsiinilised protseduurid ja olukordade hindamised. Need äärmiselt vastutusrikkad kohustused kuuluvad vaid meditsiinilisele personalile (ämmaemand, arst).
Doula ei vii läbi ühtki meditsiinilist toimingut ega anna vastavaid hinnanguid olukorra kohta.
Enamasti kohtub sünnitaja end sünnitusel abistava ämmaemandaga esimest korda alles sünnituse käigus kui jõutakse sünnitustuppa. Sünnituse ajal võib ämmaemand ka vahetuda.
Doula on sünnitajale tuttav toetaja juba raseduse ajast ja sünnitusel viibib ta naise ja tema partneri kõrval läbi terve sünnituse. See annab sünnitajale kindlustunde, et ta on toetatud terve protsessi vältel ja tema doula aitab tal ka ootamatustega toime tulla. Sünnitoetaja tunneb oma klienti, mis tähendab et koostööst raseduse ajal on selgunud need hirmud, ootused ja murekohad, mis sünnitajal eelseisva sünnituse suhtes on. Sünnituse ajal saab doula nenele tähelepanu pöörata ning oma tegevusega aidata sünnitajal toime tulla.
Ämmaemandate töö sünnitusmajades on ülesehitatud selliselt, et ämmaemand siseneb sünnitustuppa ja viib sünnitajaga läbi vajalikud protseduurid ning suhtleb sünnitajaga põgusalt, seejärel lahkub ta sünnitustoast täitma teisi tööülesandeid, et mõne aja pärast taas sünnitaja juurde naasta. Selliselt käib ämmaemand sünnituse ajal sünnitajat aeg-ajalt vaatamas ja kontrollimas, kuid ta ei saa tavaliselt olla terve sünnituse vältel sünnitaja juures talle abiks. Paratamatult jääb sünnitaja nii mõneks ajaks üksi või partneriga kahekesi sünnitama. See, et asjatundlik abistaja on kogu aeg sünnitaja juures avaldab sünnitaja enesetundele ja ka sünnitusprotsessile positiivset mõju. Doula saabki olla pidevalt sünnitaja kõrval, kogu aeg olemas. Doula saab nii võimaldada ka isale puhkepause. Ka ämmaemanda tööle mõjub see toetavalt, et sünnitust tundev abiline on sünnitaja juures ja vajalikul hetkel valmis kutsuma ämmaemandat.
Doula, kes on sünnitaja päralt saab keskenduda sünnitaja vajadustele ja hingata sünnitajaga koos, teha talle valutustamiseks massaaži, toetada teda ringiliikumisel ja toetada muudes soovides.
Peale lapse sündi ja sünnitustoast lahkumist lõpeb enamasti ka ämmaemanda ja sünnitaja suhe. Doula jääb perega seotuks kuni pere seda soovib. Tavaliselt jääb sünnitoetaja peret nõustamaja toetama vähemalt nii kaua kuni pere on ennast kodus uue pereliikmega sisse seadnud. Selleks teeb doula vähemalt ühe koduvisiidi, pere soovil rohkem. Toetuse juurde kuulub ka imetamisnõustamine.
Videos teeb doula Maarika Mesipuu-Veebel sünnitusvalusid leevendavat massaaži haigla sünnitustoas.
Peredel on võimalik kasutada ka sünnitusjärgse doula abi. Sünnitusjärgne doula on vastsündinu ja imikuga peredele abiks igapäevaeluga toimetulemisel. Doula aitab sel juhul imetamis/ toitmisnõustamisega, beebihooldusega ja keskendub ka vastsünnitanud ema toetamisele. Doula saab anda praktilist abi, nagu beebiga tegelemine, vankriga jalutamine ja ka poes käimine ja söögi valmistamine, et vastne ema saaks ennast taastada ja leida enese jaoks puhke hetki. Ka ema keha ja tervise taastamise osas peale sünnitust saab doula anda nõuandeid ja viia läbi taastumist toetavaid protseduure. Samuti on väga oluline, et ema saaks jagada oma tundeid ja emotsioone vesteldes ja saades asjatundlikku toetust. Doula toetuse olemasolu aitab seega vältida sünnitusjärgse depressiooni kujunemist emadel.
Pildil: Doula Gertrud Treumund tegemas sünnitusjärgset hoolitsust värskele emale. Foto: Hanna Bender
1. Milline oluline vahe on ämmaemandal ja doulal?
2. Kuidas doula saab rasedale naisele lapseootuse ja sünnituse ajal kasulik olla?
Peatükis lapse sünd näeme sünnitusvideosid, milles peaosaline sünnitusnukk Simona Tartu Tervishoiukõrgkoolist.
Implantatsiooniks nimetatakse embrüo pesastumist emaka sisepinna kihti ehk endomeetriumisse, et embrüo saaks emaka sees edasi areneda ja tekiks rasedus.
Autorid ja teostus
Algallikad
Pildid ja illustratsioonid